DARMOWA DOSTAWA OD 350 ZŁ Tel: 513 994 701 | E-mail: sklep@besportiv.pl

5 głównych partii ciała, które wzmacniasz, jeżdżąc na rowerze

5 głównych partii ciała, które wzmacniasz, jeżdżąc na rowerze

Jazda na rowerze to aktywność, którą może wykonywać w zasadzie każdy, niezależnie od wieku bądź przygotowania fizycznego. Jest stosunkowo mało kontuzjogenna, a dzięki rozwojowi technologicznemu trenażerów nie trzeba narażać się na niekorzystne warunki atmosferyczne, aby przeprowadzić trening. Wiedząc o tym, co ćwiczy jazda na rowerze, można dopasować ją do swoich preferencji. Taka forma aktywności wpływa korzystnie nie tylko na system immunologiczny i kondycję, ale też i na wygląd. Jakie partie ciała ćwiczą podczas jazdy na rowerze?

W dalszej części artykułu:

Jak jazda na rowerze wzmacnia uda i łydki?

Oczywistością jest, iż jazda rowerem wpływa na kształt i siłę dolnych partii ciała. Podczas aktywności angażujemy zarówno mięśnie łydek, jak i ud. Jednak nie wszystkie — wbrew temu, co się powszechnie uważa. Mitem jest także to, że od rowerowych treningów mogą się one rozrosnąć do rozmiarów godnych kulturysty. Warto wiedzieć więc, które mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze najintensywniej, a które w tym czasie oddają się błogiemu lenistwu.

Wyróżniamy włókna szybkokurczliwe, zwane inaczej włóknami białymi, oraz wolnokurczliwe nazywane czerwonymi. Te pierwsze, mimo mniejszej wytrzymałości, mogą pracować z większą siłą, dlatego są istotne, np. podczas krótkiego podjazu pod większe nachylenie. Włókna czerwone, mimo iż słabsze, umożliwiają nam ruch przez dłuższy czas. Te głównie pracują przy wielogodzinnym treningu.

Istotny jest także fakt, że jazda na rowerze nie jest dla nóg pracą z dużym obciążeniem, które jest znacznie mniejsze niż w przypadku ćwiczeń siłowych. Z tego powodu o wielkie przyrosty mięśniowe trudno. Wykorzystując tę wiedzę o tym, co ćwiczy jazda na rowerze, łatwo zaplanować wysiłek tak, by jego rezultat był jak najbardziej zgodny z oczekiwaniami.

Porada:

Chcesz zwiększyć siłę nóg? Trenuj krócej pod dużym obciążeniem. Wytrzymałość i kondycję zaś poprawisz długą, jednostajną jazdą, która wśród rowerzystów jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. W rezultacie takiej aktywności nogi stają się smukłe, a mięśnie w nich podkreślone.

Jednak na nogach trening się nie kończy! Które mięśnie pracują przy jeździe na rowerze oprócz już wspomnianych? Mimo iż w mniejszej mierze, to także te z górnych partii ciała.

Pośladki – jak rower wpływa na ich kształt i siłę?

Idziemy więc delikatnie w górę. Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze, jeśli mowa o pośladkach? Są to w szczególności wielki i średni mięsień pośladkowy. Oba są zaangażowane w podnoszenie i opuszczanie nogi. Dobrze wyćwiczone sprawiają, iż pośladki są nie tylko silne, ale też jędrne i podniesione. Bardzo ważnym jest odpowiedni dobór pozycji podczas jazdy oraz siodełka, którego profil powinien być dostosowany do naszej budowy i potrzeb. Źle dobrane siedzisko może zrujnować cały trening, doprowadzając do bólu pośladków, dolnych partii kręgosłupa, a nawet stóp.

Mięśnie brzucha i korpusu – dlaczego jazda na rowerze poprawia stabilizację?

Jeśli chcesz wyćwiczyć swój brzuch na sześciopak, mamy niekorzystne wieści. Sama jazda jednośladem nie wystarczy. Potrzebny Ci będzie trening na siłowni skoncentrowany na tych partiach ciała.

Nie oznacza to jednak, że rower jest dla brzucha obojętny. Jakie partie mięśni pracują na rowerze i jaki mają one wpływ na naszą budowę i wytrzymałość? Jest to przede wszystkim mięsień poprzeczny brzucha. Jest on położony głęboko i okala ciało od żeber, aż po miednicę. Odpowiada za stabilizację całego ciała, a w szczególności podstawy kręgosłupa. Wyćwiczony nie tylko poprawia sylwetkę, ale i chroni przed bólem pleców. Im jest mocniejszy, tym mniej używamy okolic lędźwiowych kręgosłupa podczas schylania. Jednak jego głęboka lokalizacja sprawia, że nie jest on widoczny i nie wpływa na atletyczny wygląd sylwetki.

Pisząc o tym, które mięśnie pracują przy jeździe na rowerze w kontekście wpływu na sylwetkę, musimy wspomnieć o mięśniach dna miednicy. Odpowiedzialne są one nie tylko za stabilizację jej samej, ale też dolnej części pleców. Jazda jednośladem może być dla nich wzmacniająca, ale tylko wtedy, gdy dobrze dobierzemy rower i siodełko. Zbyt wąskie będzie uciskać okolice krocza, redukując przepływ krwi i zmniejszając dotlenienie. Dlatego, jeśli po treningu czujesz znaczące osłabienie bądź ból w tych rejonach, zacznij od zmiany pozycji podczas jazdy. Jeśli to nie pomoże, rozważ zakup nowego siodełka.

Porada

Różnicując sposób treningu, możemy też rozszerzyć zakres pracy nad stabilizacją do górnych części pleców. Wystarczy jeździć w interwałach: raz na siedząco, a raz na stojąco, bardziej przenosząc obciążenie w górne partie mięśniowe.

Mięśnie pleców i ich rola podczas jazdy na rowerze

Nawracający ból pleców może skutecznie obniżać satysfakcję z życia, jednak można znacząco go zredukować właśnie poprzez regularną jazdę jednośladem. Jakie partie mięśni pracują na rowerze, jeśli przyglądamy się plecom?

Są to głównie mięśnie głębokie. To właśnie one stabilizują cały kręgosłup, podtrzymując kręgi. Przybierając właściwą pozycję na rowerze, można stymulować je do pracy. Odpowiednio wyćwiczone umożliwią nam nie tylko długie godziny jazdy, ale i pracę w pozycji siedzącej bez uciążliwego bólu.

Jakie mięśnie rąk angażowane są podczas treningu na rowerze?

Każdy, kto pokonuje długie dystanse na rowerze, przynajmniej raz doświadczył bólu rąk po treningu. Zatem które mięśnie pracują przy jeździe na rowerze i czy tego dyskomfortu można uniknąć? Wszystko zależy od tego, jak korzystamy z roweru. Ręce pracują inaczej podczas spokojnej, miejskiej jazdy, w zupełnie inny sposób podczas interwałowego gravelu, a jeszcze inaczej przy szaleńczym treningu downhill. Oczywiście to ten ostatni typ aktywności wzmocni je najbardziej. Najwydajniejsze dla tych partii ciała będą podskoki i jazda po nierównościach. Podczas tego typu ruchu mięśnie ramion — dwugłowy i trójgłowy — wykonują największą pracę, a ich gwałtowne napinanie i rozluźnianie prowadzi do szybkiego, ładnego ukształtowania ich zarysu.

Które mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze oprócz mięśni ramion? Choć w mniejszym stopniu, działa też tu mięsień ramienno-promieniowy, który pełni rolę zginacza stawu łokciowego.

Wygląd kontra zdrowie: Co ćwiczy jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to doskonały sposób na kompleksową pracę nad własnym ciałem, a odpowiedź na pytanie: jakie partie ciała ćwiczą podczas jazdy na rowerze, brzmi: po trochu wszystkie!

Nie licz jednak na wygląd atlety. Zresztą nie o to tu chodzi. Trening rowerowy dostarcza szeregu korzyści: wzmacnia mięśnie głębokie, a tym samym wpływa na stabilizację sylwetki. Poprawia ogólne samopoczucie, redukuje ból pleców, a także ułatwia długą pracę w pozycji siedzącej. Taka aktywność fizyczna ma też zbawienny wpływ na układ sercowo-naczyniowy,  poprawia kondycję, dotlenia organizm i wpływa na jego regenerację. Warto więc regularnie sięgać po dwa kółka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl