
Bluza do biegania jest stałym elementem ubioru każdego fana joggingu, który decyduje się na treningi nie tylko w cieplejsze dni. W internecie możemy poczytać o dodatkowych jej funkcjach, takich jak spalanie tłuszczu czy wzrost efektywności ćwiczeń. Czy biegania w bluzie daje więcej korzyści niż tylko komfort termiczny?
W dalszej części artykułu:
- Czy bluza do biegania wpływa na spalanie tłuszczu? Fakty i mity
- Bluza do biegania a poprawa wydolności – czy ubranie ma znaczenie?
- Czy jest sens biegać w bluzie? Kiedy warto, a kiedy unikać dodatkowej warstwy?
- Zalety biegania w bluzie – dlaczego warto ją zakładać na trening?
- W jakich sportach zaleca się trening w bluzie?
Czy bluza do biegania wpływa na spalanie tłuszczu? Fakty i mity
W internecie znaleźć można liczne informacje o tym, że bieganie w bluzie spala tkankę tłuszczową, przyspieszając redukcję wagi. To zachwyca szczególnie tych, którzy zdecydowali się na uprawianie tej dyscypliny w trosce o zgrabną sylwetkę.
Niestety musimy rozczarować…
Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie jest procesem długotrwałym, a ilość warstw odzieży ma z tym niewiele wspólnego. Bez względu na to, jaka bluza do biegania będzie nam towarzyszyć, eliminacja tłuszczu odbywa się przez wydatek energetyczny i ujemny bilans. Jednym słowem, aby osiągnąć upragnione efekty, jedyną drogą jest spalanie więcej kalorii niż ich przyjmowanie.
Z czego wynika więc większa utrata wagi po bieganiu w bluzie?
Jest to efekt zwiększonej potliwości. Dodatkowa warstwa odzieży powoduje, że podczas treningu jest nam po prostu cieplej. Zaczynamy więc uwalniać więcej wody, co ma za zadanie regulację temperatury i ochronę przed przegrzaniem całego organizmu. Tymczasem na cyferki na wadze składa się wszystko — kości, mięśnie, tłuszcz i właśnie woda.
Jednak bez względu na to, ile tej ostatniej stracimy, musimy ją bezwzględnie uzupełnić. Zatem utrata wagi jest tylko pozorna i chwilowa. Nie oznacza redukcji tkanki tłuszczowej. I to bez względu na to, jak bluza do biegania będzie nam towarzyszyć i na jak zaawansowanej technologii będzie oparta.
Bluza do biegania a poprawa wydolności – czy ubranie ma znaczenie?
Trening w bluzie a wydolność — to kolejny dylemat, który często przewija się w głowach zwłaszcza początkujących biegaczy. W internecie, jak w poprzednim przypadku, można spotkać różne, skrajne opinie na ten temat.
A jaka jest prawda?
Czy trening w bluzie a wydolność organizmu to rzeczywista korelacja?
Tu także nie mamy dobrych wieści. Bluza do biegania nie poprawia wydolności organizmu. Co więcej, zakładana podczas wyższych temperatur może wpłynąć na jej chwilowe obniżenie, gdyż prowadzi do dyskomfortu termicznego, spłycenia oddechu, a nawet trudności w oddychaniu. Może być przyczyną przegrzania narządów wewnętrznych i skrócenia czasu ćwiczeń.
Na wydolność mięśniową wpływa natomiast odzież kompresyjna. Są to jednak części stroju, które bezpośrednio przylegają do ciała, takie jak legginsy do biegania męskie lub damskie czy koszulki. Poprzez delikatny ucisk mięśni poprawiają krążenie, a tym samym ich dotlenienie. To sprawia, że mniej się one męczą, wzrasta ich wydajność i efektywność treningów, a minimalizuje ryzyko „zakwasów”. Jednak bluza do biegania rzadko jest pierwszą warstwą odzieży, a raczej dodatkowym okryciem wierzchnim.
Dlaczego więc jest ona tak popularna, a każdy fan joggingu ma w szafie przynajmniej kilka modeli?
Czy jest sens biegać w bluzie? Kiedy warto, a kiedy unikać dodatkowej warstwy?
Bieganie w bluzie jest jak najbardziej wskazane. Wręcz konieczne, jeśli chcemy uniknąć wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji przeziębienia czy poważnych infekcji. Jednak spełni ona swoje zadania, tylko jeśli będzie odpowiednio dobrana do pory roku, intensywności treningu i osobistych preferencji. To konieczny element stroju biegacza od jesieni po późną wiosnę. Jest niezbędna, gdy temperatura oscyluje już w granicach ok. 10-150C. Wtedy sprawdza się lekki model zapinany na zamek błyskawiczny, który umożliwia szybkie zdjęcie, gdy podczas treningu robi się ciepło.
Wyjątkową uwagę na materiał, wykonanie i parametry trzeba zwrócić przy zakupie stroju do biegania zimą. Jest to on podstawą nie tylko komfortu, ale także bezpieczeństwa użytkownika.
Jaka bluza do biegania zimą będzie najlepsza?
Zdecydowanie należy postawić na modele wykonane z tkanin syntetycznych, np. bluza do biegania damska Activ Pro polskiej marki CUNA. Wysokiej jakości materiały o odpowiednio gęstym splocie zapewniają z jednej strony izolację termiczną, z drugiej przewiewność i oddychalność, co ułatwia regulację temperatury podczas biegania zimą.
Ważna jest też dodatkowa warstwa ochronna wykonana zazwyczaj z mikropolaru — przyjemnego w dotyku, chłonnego i zapewniającego komfort termiczny. Ogromną zaletą syntetycznych materiałów, które cenione są zwłaszcza podczas treningów w chłodne dni, jest absorpcja wilgoci, jej transport w dalsze warstwy tkaniny i utrzymywanie jej z dala od ciała. To chroni przed przeziębieniem.
Zastanawiając się, jaka bluza do biegania zimą będzie trafnym wyborem, warto przyjrzeć się też detalom. Stójka ochroni kark i szyję przed wiatrem, ściągany kaptur jest dodatkową izolacją głowy i wsparciem czapki do biegania w naprawdę mroźne dni, a przedłużane rękawy z wycięciem na kciuk to patent na ochronę nadgarstków przed wiatrem. Wszystkie te elementy ma męska bluza do biegania na zimę Cuna Martin.
Dodatkowego okrycia należy unikać w ciepłe miesiące, gdy temperatura przekracza 150C. Chociaż tutaj też początkowo lekka bluza do biegania może być przydatna. Wszystko zależy od indywidualnego odczucia zimna. Z pewnością jednak podczas letniej przebieżki bluza do biegania będzie zbędna.
Zalety biegania w bluzie – dlaczego warto ją zakładać na trening?
Funkcjonalność biegania w bluzie sportowej wynika z komfortu termicznego w chłodne miesiące, odprowadzania wilgoci, oddychalności, a także ochrony przed wychłodzeniem, wynikiem czego może być przeziębienie lub groźna infekcja w postaci zapalenia płuc czy oskrzeli.
Bluza do biegania jest absolutnym must have każdego biegacza, który nie chce rezygnować z treningów przez większą część roku.
W okresie przejściowym, gdy wybieramy z domu w chłodniejszy poranek, a wracamy, gdy temperatura poszybuje znacząco w górę, bluza do biegania stanowi idealne okrycie wierzchnie na początku treningów. Zamek typu zip ułatwia jej zdjęcie, a tkanina zawiązana wokół talii nie przeszkadza w biegu, a nadal stanowi dodatkową izolację dla odcinka krzyżowo-lędźwiowego.
Bieganie w bluzie preferują również osoby o obniżonej tolerancji temperaturowej, a także ci, którzy czują się niekomfortowo w obcisłych koszulkach czy topach sportowych.
W jakich sportach zaleca się trening w bluzie?
Jogging to nie jedyna dyscyplina, w której sprawdza się dodatkowa warstwa odzieży. Do jakiego sportu bluza biegowa może być przydatna? To ubranie wielofunkcyjne, które sprawdza się na zwykłym spacerze, nordic walking, na rowerze (chociaż wyczynowcom polecamy specjalistyczne damskie lub męskie bluzy rowerowe, które mają inny design i udogodnienia typowo dla kolarzy). Bluza do joggingu przyda się także podczas gry tenisa w chłodniejszy dzień. Niektórzy sięgają po nią także na siłowni lub sali fitness, gdzie może stanowić wierzchnie okrycie przed i po treningu lub też chronić przed chłodem przy rozgrzewce, kiedy odczuwalna temperatura jest niższa.