DARMOWA DOSTAWA OD 350 ZŁ Tel: 513 994 701 | E-mail: sklep@besportiv.pl

Jak prać odzież sportową, aby zachowała swoje właściwości?

Jak prać odzież sportową, aby zachowała swoje właściwości?

Pranie ubrań sportowych jest kluczowe dla ich żywotności. Odpowiednio dobrane środki, temperatura i wirowanie pozwalają zachować ich parametry techniczne. Szczególnie istotne są środki ostrożności przy strojach przeciwdeszczowych. Dzisiaj o tym, jak prać sportowe rzeczy, by służyły latami. 

W dalszej części artykułu:

 

Jak prać odzież sportową, aby nie straciła swoich właściwości technicznych?

Pranie odzieży sportowej należy zawsze zaczynać od zapoznania się z metką, gdzie znajdują się najważniejsze wskazówki od producenta. 

Pranie sportowych ubrań letnich, takich jak topy, koszulki, czy krótkie spodenki warto robić ręcznie — w letniej temperaturze ok. 30oC. Przy dużych zabrudzeniach można je najpierw namoczyć w letniej wodzie z szarym mydłem przez ok. 20 minut. To sprawdzony sposób, gdy trening nie był intensywny.

Na szczęście dzisiaj tekstylia syntetyczne są tak dopracowane i odporne, że najczęściej można użyć też pralki automatycznej. Najlepszym wyborem jest program do prania odzieży sportowej. Jeśli nie ma go twoje urządzenie, warto trzymać się zasady niskiej temperatury, tj. 30-40oC oraz wirowania 600 obr/min.

Absolutnie niewskazane jest pranie chemiczne. 

Pranie odzieży sportowej – krok po kroku, aby przedłużyć jej trwałość

Pierwszym krokiem jest usunięcie większych zabrudzeń. Można to zrobić poprzez namaczanie. Natomiast w przypadku ubrań sportowych, przeciwdeszczowych z powłoką teflonową należy zrobić to delikatnie, używając miękkiej, wilgotnej gąbki, ścierki lub szczoteczki z miękkim włosiem. 

Drugim krokiem jest wyjęcie zawartości kieszeni oraz zapięcie guzików i suwaków. Ochroni to włókna przed uszkodzeniami mechanicznymi, które realnie wpływają utratę właściwości tkanin. 

Kolejną fazą jest włożenie odzieży do bębna i włączenie urządzenia po wybraniu odpowiedniego programu. Jeśli to możliwe nie mieszaj ubrań kolorowych z białymi. Wyeliminujesz ryzyko ich farbowania i zniszczenia. 

Pranie ubrań sportowych kończymy suszeniem. Koszulki do wyschnięcia lepiej powiesić na wieszakach, by spinacze nie uszkodziły struktury włókien tkaniny.

Ważne jest również to, w czym prać odzież sportową. Wybór detergentu ma takie samo znaczenie dla utrzymania parametrów technicznych jak temperatura i wirowanie.

W czym prać odzież sportową? Najlepsze detergenty i środki piorące

Do prania ubrań sportowych najlepsze są detergenty przeznaczone do tego typu odzieży. Wielu producentów ma już je w swojej ofercie. Jeśli jesteś zwolennikiem bardziej ekologicznych rozwiązań, możesz wybrać płatki mydlane — naturalne środki stosowane najczęściej do prania ubrań niemowlęcych. 

Absolutnie niewskazane są płyny do płukania tkanin o właściwościach zmiękczających. Niszczą włókna elastanu, przez co tkanina nie przylega do ciała i traci część swoich właściwości 

Pozostaje jeszcze kwestia ubrań o właściwościach wodoszczelnych. W czym prać odzież sportową z powleczeniem teflonowym? 

Jak prać sportowe ubrania z membraną lub pokryciem teflonowym?

Ubrania funkcyjne wymagają szczególnego traktowania. Wbrew niektórym opiniom krążącym w sieci, kurtki i spodnie wodoszczelne czy ocieplane należy prać regularnie zarówno ze względów higienicznych, jak i dla utrzymania ich parametrów technicznych. 

Warto jednak wiedzieć, jak prać sportowe rzeczy funkcyjne. Te z powłoką teflonową najlepiej włożyć do czystej pralki. Najpierw więc oczyść bęben z pozostałości detergentów z poprzedniego prania ubrań noszonych codziennie. W tym celu puść jeden pusty cykl na możliwie najwyższą temperaturę. 

Do samego prania wybieramy tryb do tego przeznaczony lub program do syntetyków. Stosujemy zasadę 300C i minimalnego wirowania. 

W czym prać odzież sportową funkcyjną?

Do prania ubrań sportowych z membraną i powłoką teflonową służą profesjonalne środki, które znajdziesz w sklepach z odzieżą dla aktywnych. Często są to detergenty 2w1, czyli nie tylko czyszczą, ale też impregnują. 

Ponadto po każdym praniu ubrań sportowych z powleczeniem należy sprawdzić, czy zewnętrzna powłoka nie uległa zniszczeniu. Wyjęty z pralki strój polej delikatnie wodą z prysznica i zobacz, czy na całej powierzchni perlą się krople. Jeśli nie, dany fragment trzeba zaimpregnować środkiem do tego przeznaczonym. Możesz też stosować ten zabieg bez testu prysznicowego po każdym praniu. Da Ci to największą gwarancję odpowiedniego zabezpieczenia odzieży.

Jeśli masz suszarkę bębnową, w tym wypadku możesz jej użyć, wybierając program najłagodniejszy. 

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy podczas prania odzieży sportowej?

Nieprzyjemny zapach potu to jeden z większych problemów fanów aktywności fizycznej. Jak prać sportowe rzeczy, by się go pozbyć. Metod jest kilka. Przede wszystkim ubrania przylegające do ciała trzeba prać po każdym treningu. Wietrzenie to za mało. 

Pomaga też wcześniejsze moczenie w wodzie z octem lub w sodą. Wystarczy 20-30 minut przed praniem. 

Ostatnią metodą, nieco kontrowersyjną, która ma zarówno zwolenników, jak i sceptyków, jest wkładanie upranego ubrania sportowego do zamrażarki na ok. 30 minut. To zabija bakterie odpowiedzialne m.in. za nieprzyjemny zapach potu. 

Czy ocet nadaje się do prania ubrań sportowych? Zalety i wady tego rozwiązania

Jest to forma coraz powszechniej stosowana jako pranie ubrań sportowych. Ocet faktycznie zabija bakterie. Zmiękcza wodę, zapobiegając kamieniowi w pralce, a także osadzaniu się go na ubraniach. Jednocześnie nie „puszy włókien” jak tradycyjne środki zmiękczające do tkanin.

Obok stosowania przed praniem do usuwania plam i nieprzyjemnego zapachu, warto dodać go do pralki — zazwyczaj do kieszeni na proszek do prania. Nie zagrozi on odzieży sportowej, a do tego jest niedrogi i łatwo dostępny. Wskazana ilość to ok. 50 ml przy standardowej pralce o pojemności 6-7 kg. Pamiętaj jednak, że nie jest to alternatywa i pranie ubrań sportowych wymaga właściwego detergentu. Ocet to dodatek i wspomagacz. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl