DARMOWA DOSTAWA OD 350 ZŁ Tel: 513 994 701 | E-mail: sklep@besportiv.pl

Jak wybrać ochraniacze rowerowe, które zapewnią najlepszą ochronę?

Jak wybrać ochraniacze rowerowe, które zapewnią najlepszą ochronę?

Jazda na rowerze to olbrzymia przyjemność, która niestety niesie za sobą ryzyko urazów i kontuzji. To zagrożenie można jednak skutecznie zminimalizować, wybierając odpowiednio dopasowane ochraniacze rowerowe. Z jakich materiałów powinny być wykonane takie produkty, aby uchroniły w sytuacji zagrożenia? Kiedy je stosować? Jak dopasować ochraniacze na kolan i łokcie, aby nie krępowały ruchów? Na te i parę innych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej. 

W tym artykule przeczytasz:

Kluczowe czynniki decydujące o wyborze ochraniaczy rowerowych dla maksymalnej ochrony

Odpowiedź na pytanie, jak wybrać ochraniacze rowerowe, będzie zależeć od tego, na jaki rodzaj treningu się decydujemy. Inne modele wybierzemy na przejażdżkę leśnymi drogami, a zupełnie inne na downhill, MTB czy nawet na zawody szosowe.

Kolejnym kluczowym czynnikiem będzie nasz budżet i stopień zaawansowania sprzętu, który ma spełnić stawiane przed nim zadanie. Warto też na początku określić, które części naszego ciała wymagają ochrony. Nie zawsze potrzebna jest pełna zbroja, by poczuć się na rowerze bezpiecznie. Często rowerzyści decydują się jedynie na ochraniacze na kolana, rzadziej na ochraniacze na łokcie, a pełen zestaw stosują w przypadku ekstremalnych treningów MTB lub podczas zawodów. 

Porównanie typów ochraniaczy: od kolan i łokci po pełne zestawy

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów modeli różniących się nie tylko jakością wykonania. Użyty materiał, przeznaczenie ochraniacza na rower i jego rodzaj — to wszystko wpływa nie tylko na finalną cenę produktu, ale i jego użyteczność. Postaramy się wytłumaczyć, jak wybrać ochraniacze na rower, by był to zakup satysfakcjonujący. Jednak pamiętaj, że to tylko wskazówki. Każdy powinien kierować się własnymi preferencjami.

Rodzaje: jak wybrać ochraniacze rowerowe i dopasować je do rodzaju treningu?

Na rynku wyróżniamy ochraniacze na rower różnych rodzajów: od lekkich przez średnie, aż po ciężkie. Podział ten jest szczególnie widoczny w ochraniaczach na kolana, jednak i modele na łokcie można tak klasyfikować.

  • Ochraniacze lekkie są zwykle elastyczne. Wykonane są z żelu, który twardnieje pod wpływem uderzenia. Przeznaczone są do rekreacyjnej lub ewentualnie szosowej jazdy.
  • Ochraniacze na rower średnie mają być kompromisem między elastycznością a doskonałą skutecznością. Posiadają dodatkowe warstwy ochronne. Wybierane są zwykle przez miłośników MTB oraz do jazdy enduro. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się wśród pozostałej grupy miłośników jednośladów, zwłaszcza fanów gravelu.
  • Ochraniacze na kolana i łokcie ciężkie zapewniają najwyższą ochronę. Niestety są dość sztywne i twarde, więc w znaczący sposób ograniczają ruchy. Swoboda schodzi tu na drugi plan. Wybierane są więc zazwyczaj przez wytrawnych rowerzystów i jedynie na zawody w ekstremalnych warunkach, typu downhill, MTB czy cross. 

Wymieniając wszystkie rodzaje ochraniaczy rowerowych, nie możemy zapomnieć o pełnej zbroi rowerowej. Jest to rozwiązanie bezkompromisowe zapewniające pełną ochronę ciała.

Dla ludzi szukających równowagi między pełną ochroną a swobodą ruchów polecamy inne rozwiązanie, tj. buzer - rodzaj zbroi doskonale wpisujący się w bogatą grupę, jaką są ochraniacze rowerowe. Z jakich materiałów powinny być wykonane?

Oto kolejna ważna kwestia.

Materiały używane w ochraniaczach rowerowych: co oferuje najlepszą ochronę i bezpieczeństwo?

Jak wybrać ochraniacze rowerowe, by materiał w nich użyty spełnił swoje zadanie?

Lista jest obecnie dość długa. Po raz kolejny nasz wybór zależeć będzie od trzech podstawowych czynników:

  • rodzaju treningu,
  • zaawansowania jazdy (czy to tylko jazda rekreacyjna czy też zawody),
  • budżetu, jakim dysponujemy.

Do wyboru mamy: piankę EVA, neopren, kevlar, włókna węglowe, poliuretan, żel silikonowy, tkaniny techniczne oraz materiały kompozytowe i termoformowalne. Ochraniacze na rower zazwyczaj wykonane są z połączenia kilku z tych rozwiązań. Choć kevlar obrósł już swoistą legendą z uwagi na zastosowanie w kamizelkach kuloodpornych, to jednak nie jest rozwiązaniem optymalnym dla rowerzystów.

Profesjonalni zawodnicy i fani wyczynowego kolarstwa wybierają ochraniacze na łokcie i kolana, w których bazą są włókna węglowe. To innowacyjny materiał, który zapewnia maksymalną ochronę przy minimalnej wadze. Barierą dla sporego grona fanów może być jednak cena. To zdecydowanie produkt najdroższy zazwyczaj zarezerwowany dla zawodowców do jazdy w naprawdę ekstremalnych warunkach. 

Największą popularnością zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów-hobbystów cieszą się ochraniacze na łokcie i kolana wykonane z poliuretanu. Ich produkcja jest masowa, a materiał tani i wytrzymały. To zdecydowanie wpływa na cenę przy zachowaniu satysfakcjonującej jakości i zapewnieniu odpowiedniej ochrony.

Ochraniacze rowerowe dla różnych dyscyplin: MTB, szosowe, downhill

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak wybrać ochraniacze rowerowe, określ najpierw ich przeznaczenie.

Jeśli jeździsz na nawierzchni utwardzonej, pełna zbroja czy buzer z pewnością będzie przesadą utrudniającą trening i znacząco ograniczającą efektywność treningu. Nie tylko ograniczy Twoje ruchy, ale także będzie zaburzy termoregulację, zwiększając ryzyko przegrzania. W takim wypadku doskonale sprawdzają się ochraniacze typu lekkiego na bazie żelu.

Jazda MTB czy downhill to rozrywka zapewniająca zdecydowanie więcej adrenaliny, ale w parze z nią zawsze idzie większe ryzyko. Przy MTB swoje zadanie spełnią ochraniacze średnie bądź ciężkie. Jednak downhill jest tak dynamiczną i niebezpieczną dyscypliną, że tu jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zbroja, bądź buzer połączony z ciężkimi ochraniaczami na łokcie i kolana. Koniecznym uzupełnieniem są także modele zabezpieczające nadgarstki i golenie. To w tak ekstremalnych warunkach warto postawić na włókno węglowe. O oczywistości w postaci kasku i ochrony oczu nie będziemy nawet wspominać.

Pamiętaj jednak o najważniejszym: choćby najlepszy ochraniacz, ale źle dobrany nie spełni swojej funkcji. Warto więc wiedzieć, jak wybrać rozmiar ochraniaczy.

Jak dopasować rozmiar ochraniaczy na rower, aby zapewnić komfort i skuteczność ochrony?

Nie jest to trudne, jeśli nie pominiemy kilku szczegółów. W internecie znajdziemy wiele poradników mówiących, jak wybrać rozmiar ochraniaczy rowerowych.

Jednak niezaprzeczalnie najlepszym rozwiązaniem jest osobista przymiarka w sklepie stacjonarnym. Przynajmniej przy pierwszym zakupie danego modelu od wybranego producenta. Każdy z nich ma bowiem własną rozmiarówkę, a w użytkowaniu ochraniaczy na łokcie czy kolana nawet pół centymetra może znacząco wpływać na komfort i efektywność treningów. Kolejnych zakupów dopasowanego już modelu możesz bez obaw dokonać online. 

Jeśli jednak sklep internetowy jest Twoją jedyną możliwością, przed zakupem zrób dokładne pomiary łydek, stawów kolanowych, łokciowych i przedramienia, kierując się instrukcją producenta. Następnie sięgnij po jego tabelę rozmiarów. Zazwyczaj dołączona jest do opisów produktów. Wybierz ten model, którego parametry najbardziej odpowiadają Twojemu ciału. Z dużym prawdopodobieństwem trafisz dobrze. Jeśli nie, zakupy dokonane w internecie możesz zwrócić lub wymienić w ciągu 14 dni od ich otrzymania. To zawsze jest wyjściem. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl