
Rękawki i nogawki kolarskie to przydatne akcesoria. Nie mogą się bez nich obejść najwięksi fani jednośladów, którzy nie rezygnują z treningów w chłodniejsze miesiące. Dzięki producentom, coraz bardziej rozwijającym sektor akcesoriów sportowych, rynek obfituje w bardziej zaawansowane modele. Dzisiaj pokażemy, jakie rękawki na zimę są najlepsze, o czym pamiętać, wybierając nogawki kolarskie: zalety tych coraz popularniejszych dodatków do ubioru kolarskiego.
W tym artykule:
- Wybór rękawek kolarskich na zimę — klucz do utrzymania ciepła
- Rękawki kolarskie - must-have każdego cyklisty na zimowe dni
- Jakie nogawki kolarskie wybrać, aby cieszyć się jazdą nawet w zimie?
- Zalety nogawek kolarskich — dlaczego warto mieć je w swojej garderobie?
Wybór rękawek kolarskich na zimę — klucz do utrzymania ciepła
Rękawki i nogawki kolarskie to obecnie długa lista produktów. Modele różnią się zastosowanym materiałem, determinującym przeznaczenie i drobnymi elementami wykończeniowymi, które zwiększają ich funkcjonalność.
Na rynku dostępne są rękawki rowerowe przeznaczone nawet na lato — wykonane z profesjonalnych tkanin w najnowszej technologii, a ich głównym zadaniem jest ochrona przed promieniowaniem UV. Jednak nie są one dostosowane do warunków atmosferycznych i wymagań, jakie stawia zima. Jakie rękawki dla rowerzysty będą najlepsze w chłodne dni?
Odpowiedzią na potrzeby są termiczne modele wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak poliamid, poliester wzbogacone dużą domieszką lycry lub elastanu. Pojawiają się też rękawki kolarskie jedynie z elastycznej lycry. Zwolennicy naturalnych tkanin znajdą rękawki kolarskie na zimę z wełny merino, którą cechują dobre parametry izolacyjne. Modele te chronią przed mrozem i wiatrem, a jednocześnie zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Nie są jednak tak odporne na wodę jak opcje z syntetycznych materiałów. Świetnie sprawdzają się w zimowej, ale słonecznej aurze lub też noszone pod kurtką kolarską damską lub męską.
Termiczne rękawki rowerowe na zimę mają wewnątrz dodatkową warstwę izolacyjną, która chroni przed utratą ciepła.
Warto także poszukać termoaktywnych rękawków kolarskich z powłoką hydrofobową, która zapewnia im wodoszczelność. Krople spływają po niej niczym po szybie, nie wnikają do głębszych warstw,. Tym gwarantują pełną ochronę przed wilgocią, zmniejszają ryzyko wychłodzenia, a nawet odmrożenia.
To jeszcze nie wszystko, o czym należy pamiętać, wybierając modele, które stawią czoło wymaganiom, jakie niesie zima. Jakie rękawki spełnią swoje zadanie?
- Muszą być dobrze dopasowane. Powinny obejmować całą rękę — od nadgarstka po biceps. Przed zakupem warto dokładnie zmierzyć obwód ręki w tych dwóch miejscach.
- Dobre przyleganie do ciała zapewnia nie tylko domieszka lycry, ale także ściągacze na obu ich końcach. Najlepsze rękawki kolarskie posiadają także w tych miejscach pasy silikonowe.
- Płaskie szwy eliminują ryzyko otarć i ucisku.
- Odblaski są niezwykle istotnym drobiazgiem. Czasami, gdy temperatura oscyluje w granicach 10oC, rękawki kolarskie na zimę nosimy na bluzę lub koszulkę jako dodatek do kamizelki. Wówczas te drobne wstawki wpływają na bezpieczeństwo kolarza po zmroku i w pochmurne dni.
Rękawki kolarskie - must-have każdego cyklisty na zimowe dni
Termiczne rękawki na rower to obecnie niezastąpione akcesorium fanów, którzy nie rezygnują z jazdy także w chłodne, zimowe miesiące. Łatwo się je zakłada i zdejmuje, mogą więc służyć za dodatkową izolację na początku treningu, gdy ciało nie jest rozgrzane lub w trakcie, gdy odczucie chłodu się zwiększy.
Niektóre modele to rozwiązania kompresyjne, które poprawiają krążenie krwi i wydolność mięśniową. Minimalizują też ryzyko wystąpienia zakwasów. Zimą ich prawdopodobieństwo się zwiększa — wprawdzie ręce są najbardziej statyczną częścią kolarza, jednak jazda na śniegu lub po lodzie wymaga ich ciągłego napięcia, co czuć następnego dnia.
Ogromną zaletą rękawków kolarskich na zimę są kompaktowe wymiary. Po złożeniu bez problemu mieszczą się w sakwie pod siodełkiem czy w kieszeni kurtki.
Jakie nogawki kolarskie wybrać, aby cieszyć się jazdą nawet w zimie?
Na listę obowiązkowego wyposażenia rowerzysty na stałe trafiły także nogawki kolarskie na zimę. Jakie modele sprawdzą się najlepiej podczas treningu w mroźne dni? Kiedy warto mieć je przy sobie?
Najlepszą opcją są modele termiczne. Te wykonane są z wysokojakościowych, technicznych tkanin syntetycznych, a wewnątrz posiadają dodatkową powłokę izolacyjną. Zazwyczaj wykorzystuje się poliester lub poliamid z dużą domieszką lycry lub elastanu, które stanowią ok. 10-15% włókien. Wykonane w najnowszej technologii nie tylko chronią przed utratą ciepła. Profesjonalne nogawki rowerowe na zimę zapewniają także cyrkulację powietrza i termoregulację organizmu.
Kształt tuby jest ergonomiczny. To wraz z dodatkiem spandeksu sprawia, że materiał dobrze przylega do ciała, współpracuje z mięśniami i ruchami kolarza. Dzięki temu nie ogranicza ich zakresu, nie wpływa na wydolność i jakość treningów.
Poza materiałami należy też zwrócić uwagę na inne elementy, jakie mają nogawki kolarskie na zimę. Jakie drobiazgi zwiększają ich funkcjonalność?
Warto postawić na zimowe modele z częściowym zamkiem błyskawicznym. To ułatwia wkładanie i zdejmowanie tuby.
Absolutną koniecznością są także silikonowe wstawki na zakończeniach — w okolicach ud i na kostkach. Utrzymują materiał na swoim miejscu nawet podczas intensywnych treningów i częstej zmianie pozycji.
Wybierając nogawki kolarskie na zimę, jakie sprawdzą się w naszym klimacie, postaw na opcje wodoszczelne. Błoto pośniegowe jest zmorą podczas zimowych przejażdżek w mieście i wczesną wiosną na terenach nieutwardzonych. Wodoodporne nogawki rowerowe chronią przed wilgocią i zapewnią przyjemność z jazdy.
Ważnym dodatkiem są także odblaski. O ile rękawki rowerowe zimą zazwyczaj zakładamy pod kurtkę, o tyle nogawki zawsze są wierzchnim okryciem. Niewielki dodatek zwiększa bezpieczeństwo rowerzysty podczas treningów w szarówce.
Zalety nogawek kolarskich — dlaczego warto mieć je w swojej garderobie?
W garderobie fana jednośladów ważne miejsce zajmują nogawki kolarskie. Zalety, jakimi mogą pochwalić się te funkcjonalne akcesoria, sprawiają, że chętnie wykorzystywane są od jesieni po wiosnę. Na rynku pojawiają się też letnie modele, których celem jest ochrona przed promieniowaniem, a także błotem po ulewach lub zadrapaniami w czasie jazdy w lesie.
Zimowe nogawki kolarskie chronią przed utratą ciepła. Świetnie sprawdzają się na początku treningu, gdy ciało jest jeszcze nierozgrzane.
Warto mieć je przy sobie także podczas dłuższych wypadów. Będzie można z nich skorzystać, gdy aura szybko się zmieni, a w trasie zaskoczy deszcz, śnieg lub szybki spadek temperatury.
Nogawki kolarskie na zimę stanowią także dodatkowe zabezpieczenie dla spodenek rowerowych męskich i damskich. Izolują je od śniegu, błota i soli, chroniąc przed trwałymi plamami i uszkodzeniem struktury tkaniny. Tym samym wydłużają ich żywotność.
Coraz częściej na rynku spotkać można modele kompresyjne, które poprawiają wydolność mięśniową, krążenie i dotlenienie mięśni. Trening staje się efektywniejszy, a poprawę kondycji da się zauważyć już wczesną wiosną, na pierwszych suchych nawierzchniach.