DARMOWA DOSTAWA OD 350 ZŁ Tel: 513 994 701 | E-mail: sklep@besportiv.pl

Spodenki kolarskie z szelkami — dlaczego warto je mieć podczas podróży na rowerze?

Spodenki kolarskie z szelkami — dlaczego warto je mieć podczas podróży na rowerze?

Spodenki kolarskie z szelkami czy bez — to dylemat głównie początkowych fanów jednośladów, którzy często nie rozumieją fenomenu, jakim są pierwsze z nich. Tymczasem ci, którzy spróbowali treningu w tych specyficznych modelach, często stają się ich zagorzałymi zwolennikami. Dlaczego szelki kolarskie cieszą się taką popularnością? Jakie spodenki kolarskie są lepsze? Przybliżamy to zagadnienie, ułatwiając wybór.

W dalszej części artykułu:

 

Krótki opis: Czym się wyróżniają spodenki kolarskie z szelkami?

Spodenki kolarskie z szelkami wyróżniają się charakterystycznymi pasami materiału, biegnącymi od talii, przez ramiona, do pleców. Z przodu odsłaniają tors, sięgając linii pępka. Na plecach tworzą zazwyczaj zabudowany panel, który zakrywa część odcinka lędźwiowo-krzyżowego i zbiega się między łopatkami. Powstaje charakterystyczny układ kojarzony z koszulkami lub też topami bokserskimi. Takim przykładem są męskie spodenki z krótkimi nogawkami Parle Gravel Attac. 

 

Na rynku są również spodenki rowerowe na lato, gdzie plecy nie są zabudowane, a szelki jedynie złączone dodatkowym pasem na wysokości łopatek. Taką budowę spotkać można np. w spodenkach damskich z krótkimi nogawkami i białymi  szelkami kolarskimi Parle.

 

Budowa to element, który najbardziej wyróżnia tego typu spodenki kolarskie. Szelki uznane są za wyjątkowo komfortowe przede wszystkim przez fanów jazdy szosowej i gravelowej, gdzie wymagana jest częsta zmiana pozycji. 

Za co tak cenione są spodenki rowerowe z szelkami?

Jak szelki kolarskie poprawiają komfort jazdy?

Zapewnienie maksymalnej wygody kolarzom jest głównym zadaniem tego typu modeli. Szelki kolarskie trzymają materiał spodenek stabilnie na miejscu nawet podczas intensywnego, długiego treningu i wielokrotnej zmianie pozycji. Tkanina nie zwija się w talii ani nie przesuwa. Dodatkowo zakrywa odcinek lędźwiowy i krzyżowy kręgosłupa, co zwiększa komfort podczas treningu szosowego przebiegającego w charakterystycznej, pochylonej pozycji kolarskiej. Materiał podtrzymywany przez szelki kolarskie nie zsuwa się poniżej linii pleców.

Jakie efekty dają takie spodenki kolarskie, jakie są ich zalety? Czy można doszukiwać się w nich wad?

Korzyści z noszenia szelek kolarskich podczas długich podróży

Taka budowa spodenek rowerowych z szelkami niesie ze sobą szereg korzyści.

  • Minimalizuje ryzyko powstania nieprzyjemnych i bolesnych otarć, zwłaszcza w czasie długich treningów i latem, gdy przy spoconym ciele łatwiej o rany. 
  • Zwiększa koncentrację kolarza. Materiał nie zwija się w okolicach talii i nie wbija w mięśnie brzucha, co bywa nie tylko frustrujące i rozpraszające, ale także bolesne podczas długiego treningu.
  • Wielu fanów twierdzi, że szelki kolarskie poprawiają efektywność treningów, pozwalając skupić się tylko na jeździe. 
  • Dłuższa żywotność spodenek kolarskich z szelkami to kolejny atrybut. Brak tarcia materiału o skórę minimalizuje ryzyko jego zniszczenia w newralgicznych punktach, a strój sportowy służy dłużej i staje się bardziej opłacalną inwestycją. 
  • Mniejsze ryzyko przeziębień. Zabudowa odcinka lędźwiowo-krzyżowego to kolejna zaleta, jaką mogą pochwalić się spodenki kolarskie. Jakie ma ona korzyści? Widzą ją fani jesiennych i zimowych treningów. Panel w takich modelach, jak spodenki kolarskie ocieplane z długimi nogawkami i teflonowym powleczeniem DWR marki Parle chronią dolną część kręgosłupa przed wychłodzeniem i przewianiem. W ten sposób spodenki rowerowe z szelkami minimalizują ryzyko takich dolegliwości jak zapalenie pęcherza, przydatków u kobiet. 

Jakie materiały i technologie są używane w spodenkach rowerowych z szelkami?

Niezmiennie królują w nich syntetyczne tkaniny funkcyjne, takie jak poliamid, poliester czy polipropylen. Absorbują one wilgoć i transportują na zewnątrz. Jednocześnie utrzymują wysoki stopień przewiewności, który jest podstawą termoregulacji organizmu zarówno latem, jak i zimą. Obowiązkowym dodatkiem jest lycra lub elastan. Domieszki te zapewniają rozciągliwość materiału i jego dobre przyleganie do ciała przy jednoczesnej minimalizacji ucisku. 

 

Ważne są także detale, jakie mają dobre, profesjonalne spodenki kolarskie. Szelki powinny być połączone z talią płaskimi szwami. To zapewnia najwyższy komfort oraz minimalizuje ryzyko otarć. Najlepsze szelki i panel wykonane są z tkaniny o budowie siateczkowej. Perforacja zapewnia lepsze odprowadzanie wilgoci i cyrkulację powietrza zarówno w okresie letnim, jak i podczas zimowych treningów. 

Mniejsze znaczenie ma kolorystyka. Niektórzy jednak latem preferują modele z łączonych materiałów np. spodnie rowerowe z szelkami kolarskimi białymi Parle. Jasna tkanina jest niewidoczna nawet pod koszulkami rowerowymi w bardzo jasnych kolorach.

Co wybrać spodenki kolarskie z szelkami czy bez?

Nie brakuje też przeciwników, chociaż są oni w mniejszości. Widzą wady, jakie mają tego typu spodenki kolarskie. Szelki mogą być utrudnieniem w dłuższych trasach podczas korzystania z toalety. Wymagają zdjęcia koszulki lub bluzy rowerowej, co jest czasochłonne i niewygodne. Niektórym przeszkadza także dodatkowa warstwa na plecach w spodenkach rowerowych z szelkami, która - zwłaszcza podczas treningu w upale - może zwiększać potliwość.

Modele bez szelek kolarskich uznawane są przez tę grupę za bardziej uniwersalne. Ich fani twierdzą, że sprawdzają się równie dobrze na intensywnych treningach, jak i na rekreacyjnej przejażdżce po parku. 

Co zatem jest lepsze — spodenki kolarskie z szelkami czy bez?

Odpowiedź na to każdy musi znaleźć we własnym zakresie. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych preferencji. Z pewnością jednak warto przetestować spodenki rowerowe z szelkami jako bardziej profesjonalną i komfortową opcję.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl